Choinka 80

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie ulega to kwestie. Wszyscy albo przed świętami, lub w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej zarówno ciastka również kolejnego sposobie słodycze, które później najmłodsi z pasją podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka istnieje sprawa choinki i czemu jest tak obowiązująca w świątecznej tradycji?

Jest mnóstwo teorii, które występują o tym, skąd dostała się tradycja świątecznego drzewka. Traktuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. A w nieco bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w momencie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie zabierając się do teorii, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne skupienie się człowieka z Bogiem. Sposób ten już rozpowszechnił się na pełny świat. Można to powiedzieć, że dziś nie wyłącznie w Polsce, ale plus a zagranicznych krajach Europy zaś w Ameryce na święta przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą wyłącznie na powierzchni ostatnich 30 lat można zauważyć dużą nowość w popularności choinkowej. Tak dlatego, dawniej bardzo często spotykanym działaniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były własnoręcznie wykonane wiązane ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy ważna się łatwo domyślić, nie ciężko było wtedy o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby stanowiły w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, oraz jak dodatek miały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które odczuwały być rozumiane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wyglądów oraz kolorów świątecznych ozdób jest ciężka do opisania, przecież w decydującej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz zieleni, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż jak mężczyzny, doświadczała zmian w grupie trendów działających jej przystrajania. A nie poprawiłoby się to, że od czasu ubrania pierwszej w treści choinki przez Luthera, system ten szczególnie dużo zakorzenił się w sztuce świątecznej również zawierajmy możliwość, że nieprędko przeminie.