Wychowanie dzieci niepelnosprawnych

Anemia, zwana też niedokrwistością jest stanem, w jakim trafia do zmniejszenia liczb czerwonych krwinek. Są nowe przyczyny powstania niedokrwistości w systemie zdrowego człowieka: może istnieć stworzona utratą krwi, poprzez upośledzenie wytwarzania erytrocytów bądź same w układu ze ograniczeniem życia erytrocytów.Pomimo wszystko, upośledzenie zatem istnieje zupełnie często spotykanie wśród osób w ciąży – dotyka około 40% ciężarnych. Natomiast w przypadku osób przy nadziei definicja anemii wygląda nieco inaczej. Podczas ciąży dochodzi bowiem do powiększenia objętości krwi dodatkowo jej rozcieńczenia, przez co liczba czerwonych krwinek jest ograniczona, niedokrwistość jest to zjawiskiem zupełnie normalnym. W okresie ciąży to opowiadamy o zaistnieniu anemii, kiedy dochodzi do spadku poziomu hemoglobiny poniżej 10 g/dl lub hematokrytu poniżej 30%.

Nie zwalnia to przecież faktu, że poważne niedobory czerwonych krwinek w organizmie przyszłej mamy mogą sprawić do zaburzeń rozwoju płodu i niedotlenienia. W centralnym kwartale ciąży grozi to zaburzeniami implantacji zarodka, i nawet poronieniem. W różnym kwartale może doprowadzić do stworzenia wad rodzonych, i w trzecim do przedwczesnego porodu.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpienia anemii u osoby ciężarnej są przede każdym spożywanie alkoholu oraz pieczenie papierosów. Drugie to ciąża mnoga, niedobór witam i ceny odżywczych w diecie, na jakie zapotrzebowanie dość szybko wzrasta w momencie spotkania w ciążę. Leczenie anemii zależy od jej stopnia zaawansowania oraz przyczyny. Lekka anemia, której powodem był niedobór żelaza, jest zwykle leczona doustnymi środkami dostarczającymi jego liczbę. Bardzo rzadko wykorzystuje się również dożylne uzupełnianie niedoborów żelaza, jest to zawsze ważna o wiele szybsza niż w sukcesie przyjmowania suplementów diety. Sprowadzają się przypadki, kiedy potrzebna będzie wyjątkowo transfuzja krwi – dzieje się tak głównie w pozycjach obfitego krwawienia, na przykład podczas odklejania się łożyska.

Anemia jest schorzeniem dość łatwo rozpoznawalnym, jej przejawami są:

zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, problemy z opinią i koncentracją, zawroty głowy.

Jeżeli więc, stanowiąc w ciąży, zauważysz obok siebie któryś z przytoczonych wyżej czynników, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, ponieważ nieleczona anemia może wywołać do ważnych uszkodzeń płodu, a nawet do jego śmierci.